Test nejlepších powerbank 2022

By Michal Velčovský

Jak vybrat powerbanku

Powerbanky jsou zařízení s baterií, která dokážou pojmout a uchovat elektrickou energii a poté ji také předat dalším zařízením – slouží nejčastěji k dobíjení mobilních telefonů či tabletů v místě, kde nemáte přístup k elektrické zásuvce. Využijete je zejména na cestách.

Powerbanky jsou dnes natolik rozšířené, že vám umožňují téměř neomezený výběr jednotlivých modelů. Než se však pustíte do nákupu toho správného doplňku, měli byste si položit několik otázek. Na co konkrétně powerbanku budete používat – jaká zařízení a jak často nabíjíte? Máte přitom dostatek místa pro další externí baterii? Jaký potřebujete tvar powerbanky? Kolik peněz chcete do takového příslušenství investovat?

Prakticky neexistuje ideální řešení pro potřeby všech uživatelů, vhodné je vybrat model přesně dimenzovaný podle budoucího využití. Neplatí automaticky, že velkokapacitní model bude ideální pro všechny. Pakliže odpovědi na zmíněné otázky spojíte s následujícími informacemi, domůžete se kýženého výsledku. My vás seznámíme především s dostupnými typy powerbank a jejich kapacitami. Zjistíte, jaké jsou vstupy, výstupy a také jak rychle se taková zařízení nabíjí.

Jak vybrat powerbanku stručně:

Ujasněte si vaše potřeby – Dopředu se rozhodněte, jaká zařízení budete s powerbankou nabíjet a jak často.

– Dopředu se rozhodněte, jaká zařízení budete s powerbankou nabíjet a jak často. Zvolte vhodnou kapacitu podle potřeby – Pro občasné nabíjení mobilu stačí nízkokapacitní powerbanka, naopak pro doplnění energie notebooku a tabletu je potřeba větší kapacita.

– Pro občasné nabíjení mobilu stačí nízkokapacitní powerbanka, naopak pro doplnění energie notebooku a tabletu je potřeba větší kapacita. Nezapomínejte na druh zařízení – Typově nejrozšířenější jsou Li-ion baterie, lepší vlastnosti, za které si připlatíte, nabízí Li-pol powerbanky.

– Typově nejrozšířenější jsou Li-ion baterie, lepší vlastnosti, za které si připlatíte, nabízí Li-pol powerbanky. Výstupní proud ovlivní rychlost – Jestli trváte na rychlém nabíjení připojených zařízení, je nutné zvolit vyšší hodnotu výstupního proudu (okolo 1 A pomalejší, 2 až 3 A rychlejší), případně výkonu.

– Jestli trváte na rychlém nabíjení připojených zařízení, je nutné zvolit vyšší hodnotu výstupního proudu (okolo 1 A pomalejší, 2 až 3 A rychlejší), případně výkonu. Roli hraje počet a typy výstupů – Na základě toho, jaká zařízení chcete nabíjet, se mezi powerbankami rozhodujte podle výstupů, které nabízí.

– Na základě toho, jaká zařízení chcete nabíjet, se mezi powerbankami rozhodujte podle výstupů, které nabízí. Dbejte na kvalitu zpracování – Ve velkém množství nabídek se můžete orientovat podle designu, výrobního materiálu, ale také podle potřebného tvaru a hmotnosti.

– Ve velkém množství nabídek se můžete orientovat podle designu, výrobního materiálu, ale také podle potřebného tvaru a hmotnosti. Příslušenství a funkce navíc – Určitě potěší, když na vaší powerbance najdete různé funkce a vychytávky, třeba bezdrátové nabíjení, indikátor energie, displej a podobně.

– Určitě potěší, když na vaší powerbance najdete různé funkce a vychytávky, třeba bezdrátové nabíjení, indikátor energie, displej a podobně. Cena – Velká produktová nabídka má výhodu, že objevíte více produktů s podobnými parametry, takže se můžete rozhodovat i podle ceny a ušetřit.

Dalším možným způsobem, jak dobít svůj telefon, aniž byste potřebovali elektrickou zásuvku, je pomocí solární nabíječky. O té jsme sepsali samostatný článek s názvem Jak vybrat solární nabíječku. Zde se zaměříme právě na powerbanky neboli externí nabíječky.

Typ baterie

Vaše první rozhodnutí přijde na řadu v rámci výběru typu baterie. Powerbanky se totiž vyrábí ve dvou variantách provedení. Každá z nich má samozřejmě své přednosti.

Li-ion baterie

Lithium iontové baterie jsou velice používané a lze je označit za kvalitní a dlouhodobě funkční. V jejich prospěch hovoří určitě lepší cenová dostupnost. Tyto baterie se už netrápí s paměťovým efektem, jak tomu bylo u předchozích typů Ni-MH a podobně. Obsahují speciální kapalinu a lze je nabíjet v podstatě v libovolné fázi vybití.

Pro Li-ion baterie není ideální hluboké vybíjení, tedy vybití až do nulové hodnoty, které může článek dlouhodobě poškodit a snížit celkovou kapacitu. Vystavovat byste je neměli ani příliš vysokým teplotám.

Li-pol baterie

Lithium polymerové baterie jsou vyspělejší verzí Li-ion baterií. Jejich obsahovou součástí je gelový elektrolyt přinášející hned několik výhod. Například to, že se tyto baterie vyrábí v nejrůznějších tvarech a hlavně s nižší hmotností a tloušťkou. V jejich případě se nemusíte obávat ani jakéhokoliv samovolného vybíjení, pokud je delší dobu nepoužíváte. Samovybíjení sebere zhruba 5 % kapacity za měsíc.

Za tuto vyšší energetickou hustotu a kvalitnější technologii si bezpochyby připlatíte.

Kapacita

Kapacita je jedním z nejdůležitějších údajů při výběru powerbanky. Tato hodnota v podstatě rozhoduje o tom, do jaké míry a kolikrát budete schopni nabít váš mobilní telefon, tablet či zařízení obdobného typu. Kapacita je udávána v miliampérhodinách, obvykle narazíte na zkratku „mAh“. Při nákupu powerbanky počítejte s tím, že výrobci prezentovaná kapacita je zhruba o 20 až 40 % vyšší než ta skutečná. V reálu vám tak energetická banka poskytne cca 60 až 80 % uváděné kapacity.

Při volbě konkrétního modelu byste měli vědět, jakou kapacitu baterie má vaše mobilní zařízení. Podle toho určíte potřebnou kapacitu powerbanky a zjistíte, kolikrát telefon nabijete, popřípadě do jaké míry. Vždy mějte na paměti, že se vzrůstající kapacitou se zvětšují i rozměry a hmotnost.

Setkat se samozřejmě můžete s odlišnými kapacitami:

Kapacita Využití 2 000 až 5 000 mAh ideální volba pro občasné dobíjení na cestách; malé rozměry; jedno nabití telefonu 5 000 až 10 000 mAh energie potřebná pro dobíjení telefonu například při pobytu v přírodě; 2 až 3 nabití; pořád skladné a lehké 10 000 až 15 000 mAh vícenásobné nabití mobilních telefonů; dobré i pro tablety; větší rozměry a hmotnost nad 15 000 mAh více než pět nabití telefonu na dolní hranici kapacity; silnější powerbanky i dobíjení notebooku nebo víc než deset nabití smartphonu; velké a těžké

Výpočet potřebné kapacity

Pokud si myslíte, že se kapacita powerbanky rovná kapacitě baterie vašeho mobilního telefonu, jste na omylu. Existuje rozdíl mezi kapacitou deklarovanou výrobcem a reálnou užitnou kapacitou pro nabíjení.

Odlišné hodnoty mezi nimi ovlivňuje rozdíl obvyklého napětí bateriového článku (většinu okolo 3,6 až 3,7 V) a napětí pro nabíjení telefonu (většinou 5 V), k tomu se navíc přidává i účinnost nabíjení, potažmo různé formy energetických ztrát. Právě tyto faktory se skrývají ve zmiňovaných 20 až 40 % rozdílu mezi uváděnou a užitnou kapacitou. Ke správnému výsledku, potažmo modelu energetické banky, se tedy musíte propočítat.

Aplikovat lze tento vzorec​:

kapacitu powerbanky vynásobíte napětím bateriového článku powerbanky a účinností baterie = výsledek 1

požadované napětí pro napájení el. spotřebiče = výsledek 2

následně provedete dělení obou výsledků, tedy výsledek 1/výsledek 2.

Pro představu si vše můžeme ukázat na powerbance s kapacitou 5 000 mAh. Výpočet by vypadal nějak následovně:

výsledek 1 = 5 000 mAh x 3,6 V x 0,9 = 16 200

= 5 000 mAh x 3,6 V x 0,9 = 16 200 výsledek 2 = 5 V

= 5 V efektivní kapacita = 3 240 mAh

Takže z powerbanky s udávanou kapacitou 5 000 mAh získáte efektivně 3 240 mAh. Tím ale náš výpočet nekončí, protože ještě musíme provést přepočet pro nabíjení samotného zařízení z powerbanky – započítáváme převod napětí nabíjení powerbanky (5 V) a napětí baterie v nabíjeném zařízení (3,7 V) a přidáme ještě ztráty při nabíjení (účinnost, okolo 85 %).

efektivní kapacitu (3 240 mAh) vynásobíte napětím powerbanky (5 V) a účinností (0,85) = 13 770

výsledek vydělíte napětím baterie v cílovém zařízení (3,7 V) = přibližně 3 720 mAh

Výsledek můžete normálně porovnat s kapacitou baterie například ve vašem mobilním telefonu. Tím zjistíte, kolikrát jste schopni mobil nabít od 0 do 100 %. Pokud máte v mobilu baterii s kapacitou 2 000 mAh, nabíjejte jej téměř 2krát.

Jde o poměrně složitý vzorec, který není úplně snadné si pamatovat. Proto pro běžné užití průměrné powerbanky postačí, když budete vědět, že můžete počítat s o 20 až 40 % nižší kapacitou, než je deklarovaná výrobcem.

Rychlost nabíjení a dobíjení

Při pravidelném využívání powerbanky vás bude zajímat další podstatný údaj. Je jím rychlost, kterou lze chápat dvojím způsobem:

rychlost nabíjení mobilního telefonu z powerbanky

rychlost dobíjení samotné powerbanky.

Výstupní proud a rychlost nabíjení

Tato rychlost je ovlivnitelná jedním parametrem. Je to výstupní proud z konektoru, ke kterému připojíte mobilní zařízení. Povětšinou je to port USB. Hodnota proudu se udává v ampérech značených „A“. Se zvyšujícím se výstupním proudem mírně klesá účinnost nabíjení. V tomto směru lze narazit na dvě varianty.

Výstupní proud Charakteristika 1 A pomalé nabíjení pro menší kapacity baterií 2,1 až 3 A rychlejší nabíjení pro běžné mobily, tablety, apod.

Pokud máte mobilní telefon s kapacitou baterie cca 2 000 mAh, pak může jeho nabíjení z powerbanky trvat následující dobu (orientační údaje):

proud 1 A – čas cca 150 minut

– čas cca 150 minut proud 2,1 A – čas cca 90 minut

– čas cca 90 minut proud 2,4 A – čas cca 60 minut.

Výkon nabíjení

Často výrobci uvádějí ve specifikacích také výkon powerbanky, z něhož jde také posuzovat, jak rychle se z ní zařízení nabije. Elektrický výkon powerbanky úzce souvisí se zmiňovaným výstupním proudem (výkon se rovná násobku napětí a proudu). Obecně se dá říct, že pokud chcete rychlé nabíjení vašeho telefonu, tabletu a podobně, případně chcete nabíjet plnohodnotně více zařízení naráz (výkon se dělí), je dobré zainvestovat vyšší částku do kvalitnějšího bateriového článku s vyšším výkonem.

Za základní hodnotu se dá považovat 10 W, což vystačí pro běžnou rychlost nabíjení jednoho smartphonu. Ve vyšších číslech se pak často objevuje výkon 18 W, který zvládne i rychlé nabíjení mobilu, standardní dobíjení tabletu nebo například dvou telefonů. U opravdu nadstandardních parametrů se pak zmiňuje i 50 až 60 W – s takovým zařízením jste schopní dobíjet i notebook, případně powerbanka zvládne doplnit energii i většímu počtu telefonů s pomocí rychlonabíjení.

Rychlost dobíjení samotné powerbanky

Dále vás bude zajímat také čas potřebný pro plnohodnotné dobití powerbanky, abyste s ní mohli vyrazit mimo domov. Tyto údaje jsou závislé na mnoha faktorech, jakými jsou kapacita, zdroj vstupního nabíjení, typ vstupního portu microUSB či USB-C a podobně. Měli byste navíc myslet na dostatečný vstupní proud, ideálně alespoň 1,5 A. Přesto lze nastínit alespoň orientační časy pro nabíjení powerbank s odlišnou kapacitou.

Kapacita powerbanky Napájení z elektrické sítě (microUSB/USB-C) Napájení z počítače (microUSB/USB-C) 5 000 mAh 120 minut/60 minut 780 minut/195 minut 10 000 mAh 270 minut/180 minut 1 560 minut/390 minut 20 000 mAh 540 minut/300 minut 3 120 minut/780 minut

Vstupy a výstupy

V předchozí kapitole jsme už částečně otevřeli téma vstupů a výstupů novodobých powerbank. Ty mohou samozřejmě disponovat několika konektory a jedním z kroků výběru by mělo být určení požadovaného počtu.

Základem všeho je určitě vstup. Tím je nejčastěji microUSB port totožný jako u kdejaké nabíječky mobilního telefonu. Skrze něj powerbanku nabíjíte.

Výstupy jsou většinou řešeny prostřednictvím klasických USB konektorů. V závislosti na tom, jak velkou energetickou banku pořizujete, nebo kolik zařízení naráz chcete nabíjet, volíte výsledný počet portů. Pokud chcete nabíjet více zařízení naráz, ověřte si, jestli je jim powerbanka schopná dodat adekvátní výstupní proud.

Mezi konektory najdeme vedle klasických základních USB konektorů (USB-A) a microUSB i typ USB-C nebo Lightning (specialita Apple produktů). Specifické modely velkých powerbank mohou disponovat klasickou zásuvkou nebo konektorem pro start automobilu. Pokud vybíráte powerbanku sloužící k nabíjení notebooku, musí být vybavena příslušným výstupem pro notebookový nabíjecí kabel. Takové zařízení má podstatně větší rozměry a hmotnost.

Některé konektory je možné použít jako vstup i výstup zároveň, což považujeme za opravdu praktickou variantu.

Materiál, design a odolnost

Věnovat se musíme i vnějšímu vyhotovení powerbanky. Jde přece jenom o doplněk, který pro někoho může mít reprezentativní hodnotu, proto jej bude volit i se zaměřením na celkový design.

Co se týče výrobních materiálů, narazíte na nejrůznější varianty. Nejlevnější je pravděpodobně plast, luxusnější vzhled získáte s hliníkem a maximální odolnost s gumovým obalem. Ten je vhodný například do extrémnějšího prostředí a při túrách přírodou. Právě dostupné obaly a kryty nabízejí variabilitu vzhledu, která některým zákazníkům může vyhovovat.

Z toho plyne, že i vnější design powerbanky byste měli volit s přihlédnutím k budoucímu užití. Co se týče obalu a samotné konstrukce, můžete mezi modely hledat také zvýšené odolnosti z pohledu zamezení průniku vody a prachu do powerbanky. Na trhu jsou produkty s odlišným stupněm krytí (Zdroj: Wikipedie). První číslice za IP reprezentuje odolnost vůči vniknutí pevných částic (hodnoty od 0 do 6) a druhá značí úroveň voděodolnosti, potažmo vodotěsnosti (hodnoty od 0 do 9).

Stupeň krytí Ochrana IP54 částečná ochrana proti prachu a stříkající vodě IP56 částečná ochrana proti prachu a náporu vody v délce trvání přibližně 3 minuty IP65 úplná ochrana proti prachu a tryskající vodě v délce trvání přibližně 3 minuty IP67 úplná ochrana proti prachu a ponoření do vody na přibližně 30 minut IP68 úplná ochrana proti prachu a potopení ve vodě

Tvar a hmotnost

Svou roli hraje také tvar powerbanky. Na trhu vévodí hlavně modely ve tvaru plochého kvádru, který se snadno vejde například do kabelky, batohu nebo pracovního kufru. Naleznete ale také zařízení kulatá, krychlová, válcová a podobně.

Nenechte se zaskočit ani hmotností powerbanky. Ta roste s navyšováním požadavků na kvalitnější a bytelnější obal a také se zvyšující se kapacitou. Běžně se pohybuje od 100 do 400 g, narazit ale jde i na těžší modely.

Lehčí powerbanky jsou vhodné na cestování, kdy ji využijete pouze občas jako záložní zdroj energie například pro mobilní telefon. Takové modely vám příliš nezatíží zavazadlo. Těžší powerbanky jsou vhodné hlavně tehdy, když je chcete používat pravidelně a navíc z nich napájíte větší množství externích zařízení.

Funkce a příslušenství

Díky rozmanitosti produktových nabídek máte možnost poměrně širokého výběru powerbank. V rámci odlišných modelů a cenových kategorií se lze setkat s nejrůznějšími vymoženostmi, doplňky a nadstandardními funkcemi. Abyste se v jejich výčtu lépe vyznali, přinášíme vám stručný souhrn.

Indikace nabití – Většinou LED diody, s jejichž pomocí jste obeznámeni o stavu powerbanky. Zjistíte, zda se zrovna nabíjí, nakolik je vybitá apod.

– Většinou LED diody, s jejichž pomocí jste obeznámeni o stavu powerbanky. Zjistíte, zda se zrovna nabíjí, nakolik je vybitá apod. Displej – Dražší a propracovanější modely mohou disponovat displejem. Ten vás informuje o tom samém jako diody, jen v lepší podobě. Zjistíte například zbývající kapacitu powerbanky, hodnoty napětí apod.

Bezdrátové nabíjení – Tento model nabíjení je označován zkratkou QI. Pro jeho plnohodnotnou funkčnost musí technologií bezdrátového napájení disponovat nejenom powerbanka, ale také nabíjený přístroj. Při nabíjecím procesu není vyžadováno žádné spojení kabelem.

Podpora rychlonabíjení – Powerbanky dokáží nabít mobilní telefon podstatně rychleji, než je obvyklé. Opět je vyžadována podpora u obou zařízení.

Solární panel – S jeho pomocí lze dobíjet energetickou banku na slunci bez nutnosti připojení k elektrické síti. To lze ocenit například v přírodě.

S jeho pomocí lze dobíjet energetickou banku na slunci bez nutnosti připojení k elektrické síti. To lze ocenit například v přírodě. Svítilna – Některé powerbanky disponují LED osvětlením, které lze využít jako svítilnu v noci.

Zabudované kabely – Powerbanky mohou být vybavené integrovanými kabely. Toto řešení je praktické z toho důvodu, že sebou nemusíte nosit nabíjecí kabely navíc, popřípadě na ně nemusíte myslet.

Na trhu se pak objevují i vychytávky jako powerbanky se zrcátkem nebo modely zabudované do MP3 přehrávačů a podobně. Kreativita výrobců je v této oblasti opravdu velká a stačí si najít ideální řešení právě pro vás.

Ochranné prvky

Speciální funkcí powerbank bývají různé typy ochrany. Je žádoucí, aby zařízení mělo co nejvíce bezpečnostních prvků, které vás uchrání před pohromou. Jde o výsadu zejména kvalitních a dražších modelů. Můžeme narazit na ochranu proti:

přepětí

zkratu

přetížení

přebití

přehřátí.

Zásady používání powerbanky a ochrana

Chcete-li, aby vám pořízená powerbanka přinášela ten největší užitek a pyšnila se odpovídající životností, je vhodné dodržovat několik základních zásad používání.

Vyhýbejte se nepřiměřeně vysokým teplotám nad 25 °C, při kterých budete powerbanku využívat.

nad 25 °C, při kterých budete powerbanku využívat. Skladování energetické banky je doporučeno v rozmezí teplot 0 °C až 20 °C.

Používejte kvalitní nabíjecí kabely.

Odložíte-li powerbanku na delší dobu, nabijte ji alespoň na 50 % její celkové kapacity.

alespoň na 50 % její celkové kapacity. Výstupní proud by měl být minimálně 1 A (doporučujeme 1,5 A a více).

(doporučujeme 1,5 A a více). Chcete-li urychlit nabíjení telefonu z powerbanky, nepoužívejte mobilní telefon po dobu tohoto procesu.

Vyhněte se neoriginálním produktům, mohou mít výrazně nižší efektivní kapacitu ve srovnání s deklarovanou. Některé mohou být i nebezpečné.

TIP: Pozor při cestování letadlem. Powerbanky jsou častým společníkem cestujících a nejinak je tomu i v letecké dopravě. Jde ale o předměty, na které se vztahují speciální pravidla. Někdy se liší mezi jednotlivými aerolinkami, zjistěte si dopředu, jakým způsobem můžete v konkrétním případě cestovat. Někde se dává pozor na to, aby powerbanka nebyla v odbaveném zavazadle, ale musí být v příručním. Speciální regulace bývá také na maximální kapacitu přepravované powerbanky.

Cena

Powerbanky se staly nedílnou součástí výbavy lidí, kteří aktivně využívají mobilní telefony a tablety na cestách. Na to samozřejmě zareagovala řada nejrůznějších výrobců, kteří vám dnes nabízí tento typ energetické banky – ADATA, iGet, Remax, Xiaomi, Manta, Avacom, Blow, Boompods, Nokia, Blue Star a další.

Mezi stovkami nabízených modelů jsou rozdíly nejenom v technických parametrech, ale také v pořizovacích cenách. Ne vždy je rozhodující pouze celková kapacita powerbanky. Do cenových relací často promlouvá použitý materiál, váha i další parametry. Uživatel by měl zvolit powerbanku podle svých potřeb.

Jestliže bude nabíjet často více zařízení, je vhodné si pořídit velkokapacitní powerbanku, musí ale počítat také s vyšší hmotností. Pokud naopak chce výrobek použít jen jako doplňkový zdroj do zálohy například pro cestování, je lepší kvůli vlastnostem baterií koupit powerbanku s nižší kapacitou. Pro představu vám uvádíme několik cenových kategorií.

Cena do 300 Kč

Trh je doslova zaplaven touto cenově nejdostupnější skupinou produktů. Jde povětšinou o malé plastové powerbanky. Jejich velikost se různí. Od klasických „krabiček“ až po miniaturní přívěsky na klíčenky. Za tyto peníze obdržíte kapacitu do 4 000 mAh. Bude se jednat o baterie typu Li-ion. Malá velikost odpovídá i nízké hmotnosti kolem 170 gramů.

Cena od 300 do 600 Kč

V tomto případě se vám otevírají téměř neomezené možnosti z pohledu výběru. Do popředí zájmu se dostávají powerbanky s vyšší kapacitou až 9 000 mAh a s dobou nabíjení kolem 6 až 7,5 hodin. Výjimkou nejsou ani Li-pol verze bateriových článků. S nárůstem kapacity každopádně roste i hmotnost na 200 až 300 gramů.

Cena od 600 do 800 Kč

Stačí si připlatit jen o několik set korun více a dosáhnete na modely se solárním dobíjením a kapacitami až 12 500 mAh. Hmotnost takových produktů se pohybuje kolem 400 g.

Cena nad 800 Kč

Tato kategorie sahá pořizovacími náklady opravdu daleko. Za kvalitní velké powerbanky můžete utratit až 4 500 Kč a více. Tyto modely se pyšní kapacitou 40 000 mAh a dokáží bez sebemenšího problému nabíjet jak mobilní telefony a tablety, tak notebooky. To se bezpochyby odráží ve vyšší hmotnosti. Důraz je v tomto směru kladen na dokonalé povrchové zpracování. Vedle elegantních modelů na vás čekají i ty s outdoorovou úpravou.